Kaşıbeyaz Yeniköy İftar Mönüsü 2014

 • Kaşıbeyaz Yeniköy İftar Mönüsü 2014

  2014 yılının Ramazan ayına sayılı günler kala çok zarif bir davet aldım. Dr. Ender Saraç’ın hazırladığı  light lezzetler tadım etkinliği kapsamında örnek bir iftar mönüsü tadımı gerçekleştirdik.  Kaşıbeyaz Yeniköy İstanbul Boğazını 180 dereceyle görebileceğiniz, boğazın rüzgarını hissedebileceğiniz çok şık ve hoş bir mekan. Geleneksel Türk mutfağı ve özellikle Gaziantep mutfağını odak alan  Yeniköy Kaşıbeyaz Bosphorus aynı anda 300 kişiyi ağırlayabiliyor. Mekan 4 kattan oluşuyor, mimari tasarım  Mimar Eren Yorulmazer imzasını taşıyor ve uluslararası mecrada ödüllü bir bina.

  Tadım gecesinde sunulan iftar mönüsünün içerisinde iftariyelik ve çorbayla başlayarak lahmacun, içli köfte gibi ara sıcaklar, serpme zeytinyağlılar, salata çeşitleri, ana yemek olarak kebap ve et çeşitleri, güllaç, fırın sütlaç gibi geleneksel tatlılar bulunuyor. Yine Dr. Ender Saraç’a hazırlatılan“Kaşıbeyaz Light Lezzetler” mönüsünün içerisinde ise beyaz kebap, altı ezmeli beyaz ve Alinazik beyaz bulunuyor. Bu özel lezzetlerin kalorileri ise sadece 400-609 kalori arasında değişiyor.

  Şimdi biraz da kendi izlenimlerimden bahsetmek istiyorum.

  Muhammara, kırık zeytin salatası, havuç salatası, patlıcan ve biber kızartması, zeytinyağlı taze fasulye, tereyağ ve peynirden oluşan başlangıçlar arasında favorilerim;

  Muhammara ve kırık zeytin salatasıydı.Tırnak ekmekler ise sıcak ve lezzetliydi

  İçli köfte (yediklerim arasında ilk üçe girer), çiğ köfte, fındık lahmacun ara sıcaklardı. Favorim içli köfte ve çiğ köfteydi. Acısı gayet yerindeydi hepsinin.

  Tandır (yediklerim arasında ilk üçe girer), köfte, tavuk şiş ve kebap şiş arasında favorim açık ara tandırdı.

  Tabii ki tatlı 🙂 Antep fıstıklı katmer  dondurmayla servis edildi. Katmer çok çok başarılıydı.

  Özel misafirleriniz için kesinlikle tercih edilesi bir mekan. İftar yaparken, hem midemiz hem de gözümüz bayram etsin diyorsanız, bu mekan için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

  Malzemeler
  Yapılışı